Změny, které najdeme v zákoníku práce, prý vylepší ochranu lidí pracujících na dohodu a přiblíží je určitým způsobem k zaměstnancům s pracovní smlouvou. Novela ovšem sklidila kritiku od odborníků, ale i samotných zaměstnavatelů. Jak nově práce na dohodu vypadá?

Ministerstvo práce a sociálních věcí představilo návrh změn v zákoníku práce, které se týkají osob pracujících na dohodu. Právě dohody o provedení práce jsou velmi často užívané, protože představují málo administrativní práce a tím i méně stráveného času. Často jsou výhodné pro obě strany.

Přečtěte si také: Motivace v týmu je alfou a omegou úspěchu.

Rovnováha především

Novinky mají tuto formu spolupráce uvést do souladu s evropskou směrnicí o rovnováze mezi pracovním a soukromým životem rodičů a pečujících osob. V praxi to znamená především nové povinnosti pro zaměstnavatele a větší byrokracii. To nejspíš povede k tomu, že si zaměstnavatelé dobře rozmyslí, zda uzavřou dohodu nebo rovnou pracovní smlouvu.

Rozvrh pracovních dní

Změny se týkají například toho, že zaměstnavatelé rozvrhnou pracovní dobu v písemném zápisu nejen zaměstnancům se smlouvou, ale i dohodářům. Tento zaměstnanec tak bude vědět kdy bude v práci, případně si může po dohodě se zaměstnavatelem nastavit home office.

Dalším bodem v návrhu je nárok na dovolenou, případně na volno z důvodu návštěvy lékaře.

Novinkou vyplývající ze směrnice bude také institut přechodu na jinou formou zaměstnání. Po určité odpracované době může zaměstnanec požádat o přechod z DPP nebo DPČ na pracovní smlouvu, která je pro zaměstnance jistější formou zaměstnání. Podmínkou je, že zaměstnanec pracuje u zaměstnavatele na základě DPP nebo DPČ v posledních dvanácti měsících alespoň 180 dnů.

Všechny články

Chcete mít svůj EXTÉRIA MARKET ve vašem městě?Zanechte nám kontakt, nebo zavolejte: 602 232 532