Podle statistik začalo v Česku podnikat v prvním čtvrtletí letošního roku 20 111 osob, což je meziroční nárůst o jednu desetinu. Řada podnikatelů však musela svoji činnost naopak ukončit.

V roce 2021 se podle získaných dat vydalo na dráhu podnikatele 68 819 fyzických osob, což bylo o devět procent více než v roce 2020 a nejvíce za poledních devět let. Mezi lety 2020 až 2021 se počet živnostníků zvýšil o 27 467 osob. Jinak také řečeno, na jednoho podnikatele, který ukončil svou podnikatelskou činnost, začalo podnikat dva a půl nových.

V prvním čtvrtletí roku 2022 zahájilo své podnikání 20 111 fyzických osob, což je v meziročním srovnání o desetinu více. V současnosti lze v podnikatelském prostředí pozorovat dva trendy. Na jednu stranu živnostníci přibývají velkou rychlostí, a pokud by takové tempo vydrželo do konce roku, počet nových podnikatelů by dosáhl nejvyšších hodnot za posledních 11 let. Stinnou stránku věci však podtrhuje fakt, že současně vysoký počet podnikatelů své aktivity naopak ukončuje. Přestože tedy letos zahájilo podnikání zmíněných 20 111 fyzických osob, celkový počet živnostníků vzrostl pouze o 427 na 2 179 683 osob.

Příležitost ukrytá ve franšíze

Franchising představuje pro začínající podnikatele hladší start při rozjezdu jejich podnikání a menší míru rizika. Se silným partnerem v zádech se zároveň dokážou lépe vyvarovat chybám, kterých se začínající podnikatelé často dopouštějí. V poslední době je příčinou rostoucího zájmu o franchising prudké zvyšování cen, které živnostníkům prodražuje zahájení jakéhokoliv podnikání. Pořídit si franšízu se proto jeví jako jednodušší a především mnohem méně nákladná varianta. I po krizi však není výjimkou, že následuje růst zájmu o franšízové podnikání. Díky tomu se dá předpokládat, že počty nových živnostníků a podnikatelů v dalším období i nadále porostou. V současné době musí potenciální franšízanti důkladně propočítat, jak rostoucí náklady ovlivní výši jejich vstupní investice.

Začněte podnikat s franšízovou sítí EXTÉRIA MARKET

Pokud toužíte začít podnikat, ale nechcete riskovat příliš mnoho, připojte se k franšízové síti EXTÉRIA MARKET. Společnost se zaměřuje na oblast BOZP a PO, která je zákonem stanovenou povinností pro každého podnikatele i firmu. Staňte se součástí franšízové sítě a rozjeďte své podnikání naplno. Pro více informací kontaktujte Ing. Lucii Šimíkovou na tel. čísle +420 702 036 721 a zjistěte, jak si otevřít franšízovou pobočku i ve vašem městě.

Další tipy na podnikatelské příležitosti, které by vás mohly zajímat:

Všechny články

Chcete mít svůj EXTÉRIA MARKET ve vašem městě?Zanechte nám kontakt, nebo zavolejte: 602 232 532