Podnikání na vlastní pěst láká nejednoho z nás, ale už je mnohem těžší vymyslet koncept značky, produkt a strategii, jak se uplatnit na trhu. Přesně od těchto potíží vám odlehčí franchising, vy jste pánem svého podniku, ale pod známou a již vybudovanou značkou. Je to opravdu tak jednoduché, jak se zdá?

Co je franchising?

Hlavní smyslem franchisingu je spolupráce – majitel prodá franchisantům svou licenční známku a to mu umožní relativně rychlé rozšíření a větší působení na trhu. Franchisant na oplátku dostane znalosti, koncepty, postupy a jméno zavedené značky včetně toho, že mu franchisor pomůže se zaškolením personálu a také mu předá svá doporučení. Tato spolupráce má pro obě strany přínos, ale také svá rizika.

Možná rizika

Jedním z nich je to, že se malý podnikatel bude chtít v budoucnu osamostatnit a zcela vymanit z vlivu a pravidel franchisora. Bude mít již dostatek znalostí, zkušeností a možná i financí na to, aby si vybudoval svou vlastní značku a nový koncept, který by se stal nakonec pro původního franchisorů na trhu konkurencí. Další nevýhodou jsou poplatky za možnost využívání franchisorova know-how.

Nevýhod pro stranu franchisanta je také několik. Nejde nezmínit kontrolu ze strany franchisora, která vyplývá z podstaty celého franchisingu. Je totiž třeba dodržovat postupy a procesy, aby docházelo ke stejné prezentaci značky.

Popularita stále roste!

V českém právním řádu neexistuje žádná konkrétní smlouva pro franchising, jedná se tedy o zatím nepojmenovanou smlouvu. Právním základem je též úprava licenční smlouvy.

Navzdory všem rizikům obliba franchisingu v ČR stoupá a začíná tvořit nemalý podíl na trhu. Jaké jsou ty hlavní výhody našeho franchisingu?

  • Náš franchisový koncept BOZP a PO je daný zákonnou povinností.
  • Jedinečná pozice na trhu = úspěšný a prověřený koncept.
  • Exkluzivita lokality, naše pobočky si nekonkurují
  • Pomoc a poradenství při otevírání EXTÉRIA MARKETU.
  • Získáte detailní manuál pro její provoz.
  • Propracovaný vzdělávací systém Extéria Akademie.
  • Informační systém BOZPIS pro podporu a řízení obchodu.

Všechny články

Chcete mít svůj EXTÉRIA MARKET ve vašem městě?Zanechte nám kontakt, nebo zavolejte: 602 232 532